HyperLink Senin için kırmızı ne demek.. Bizim için hayat demek.. Bir torba umut bağışlamaya ne dersin ??
 
 • Alo Gıda 174
 • ARABULUCULUK
 • Kaçak Ürün Alma
 • Ekmeğini İsraf Etme
 • Kosgeb
 • Dumansız Hava Sahası
 • Su Hayattır
Haberler / Makaleler

Yeni 'Alkol Yasası', illegal içki satışlarını artıracak

  MEHMET AKİF ÇAKMAK 

Alkollü içki satışına getirilen saat sınırlamasının uy­gulanmasına sayılı günler kala, alkollü içki satan tekel bayilerin tedirgin bekleyişi sürüyor. Vatandaş da, 9 Ey­lül’de uygulamaya geçilecek yasa konusunda en az tekel bayiler kadar endişeli. Yeni düzenlemenin insanların alkolü perakende satma ve insanların alkole ulaşma hürriyetini ellerinden aldığını belirten İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Emin Bağcı, “Buna bir saat sınırı koymanın bir anlamı yok. 10’a bir kala ile 10’u bir geçe arasına ne fark var. Bu alkolü 10’a bir kala alan bir insan da tüketir yapacağını yapabilir, yasaklamayla bu­nun önüne geçilmez. Yasaklama yapacaksanız bunları fabrikadan yapmanız lazım. Belli saatlerde serbest, belli saatlerde yasak. Bu demokrasiye ve bireysel özgürlüğe aykırıdır. Buna anayasa mahkemesinin bir dur demesi gerekiyor” dedi. Ayrıca, ibadethanelere, okullara yakın olan tekel bayilerin ruhsatlarının geçmişte varsa kaldı­ğını, ancak devredilemediğini ifade eden Bağcı, “Bu da mülkiyet esnafımızın mülkiyet hakkını elinden alıyor. Devir hakkının verilmesi lazım. Bunu böyle yaparsanız mülkiyet hakkına zarar vermiş olursunuz ve bu da ana­yasaya aykırıdır” diye konuştu. 
Yasa, illegal alkol satışını artıracak 
İçki yasağı konusunda, bu işten geçimini sağlayan insanlara çok az süre verildiğini belirten Bağcı, İnsanlar ona göre borçlandı, ona göre planını programını yaptı. Bu insanlara süre tanımadığınız zaman, bu işi yapmak için mutlaka değişik bir yola gidecekler. 
Kaldı ki bunları ayriyeten illegal yollardan yapanlar da var. Ama sırf böyle yaparak kayıt altındakileri de il­legal yola itiyorsunuz. Çünkü adam geçimini sağlamak zorunda. Bu yasa illegal satışları çok artıracak ve yeni yeni seyyarlar türeyecek. Sigara satanlar vardı, şimdi saat 22.00’den sonra illegal şekilde alkol satanlar ola­cak” dedi. 
Vatandaşla polisi karşı karşıya getirecek 
Bu yasağın başlama tarihinin de çok ilginç bir za­mana denk geldiğini, yasanın 9 Eylül’den sonra sadece İzmir’de değil, tüm ülkede uygulanacağını sözlerine ekleyen Bağcı, “İzmir’de bu yasağın uygulanması en çok sahil şeridindekileri vuracak. Yazlıkçıları vuracak. İzmir’de saat 21.00’de hava kararmıyor bile. Siz 22.00’de içki yasağını koyduğunuz zaman, herkesin belli sınır­lar içinde çok çabuk alkol alıp sarhoş olması gerekecek. O saatten sonra dışarıda kimse içki içemeyecek. Alan da satan da ceza ödeyecek. İçkili mekan ruhsatları da hep kapalı alan da veriliyor, açık alan ruhsatı pek yok. Dolayısıyla bahçeli yerlerde de alkol alınamayacak. Biz demokratik yollardan girişimlerimizi yapıyoruz. Zaten bir yasa toplumla ters düşüyorsa tutmaz. Belli biz za­man sonra, bu yasa da belki güdük olur. Bu yasa 9 Eylül tarihinde yürürlüğe girdikten sonra, vatandaşla polis karşı karşıya gelecek” diye konuştu.

KAYNAK: 

Geri


E-Posta:  
şifre:  
  şifremi Unuttum
Üye Olmak İstiyorum
 • SANAL POS
 • banka hesap
 • İzbakbay
 • ÖZEL ATA SAĞLIK HASTANESİ
 • ATAKALP
 • Sol Reklam Alanı
Copyright 2011 İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası
Bu sitede kullanılan resim ve belgeler orijinal olup tüm hakları İzmir Bakkallar ve Bayiler Odası'na aittir.
kapat
Konut Projeleri web tasarım